Jak drahé bude bydlení?
Jak všichni víme, jsou nemovitosti drahá záležitost. A mnozí lidé si tedy berou hypotéky, aby si vůbec nějakou koupili a měli kde bydlet ve svém. Ale protože jsou takové hypotéky drahé, je určitě žádoucí věnovat jim zvýšenou pozornost. I zlomky procenta na úrocích tu totiž znamenají velké sumy peněz.
Je pochopitelné, že v nedávné době panující vysoké inflace byly i hypotéky provázeny poměrně vysokými úroky. A logické je tedy i to, že nyní, kdy inflace poklesla, půjdou úroky u hypoték a jiných půjček dolů. Což potěší ty, kdo potřebují půjčenými penězi financovat své bydlení a další nemovitosti.
V tuto chvíli jsou úroky ještě ze setrvačnosti stagnující. Ovšem to se změní poté, co začne Česká národní banka jednat o nastavení základních úrokových sazeb, k čemuž by mělo dojít na konci března. Úročení hypoték by se díky tomu mohlo postupně dostat až na tři až čtyři procenta ročně, což by významně zvýšilo zájem o ně, respektive o refinancování dosavadních drahých hypoték.
A tak se ti, kdo si chtějí koupit nemovitost s využitím hypotéky, mají na co těšit. Ovšem, jak už tomu tak bývá, kdo ví, jak dlouho situace zůstane takto výhodnější. Protože k čemu povede zlevnění hypoték a větší zájem o ně? Přece k vyšší poptávce po nemovitostech. A vyšší poptávka vede logicky ke zvyšování cen. Takže je otázkou, jak dlouho budou nemovitosti pro naše lidi dostupnější. Než to zkomplikuje něco jiné než inflace.
Něco se ale v oboru hypoték nezmění. A to je dobře. A co to je? To je skutečnost, že jsou tu kromě bankovních hypoték i hypotéky nebankovní. Což jsou naopak finanční půjčky zajišťované zástavou nemovitosti. A ty budou lidem ve finančních nesnázích pomáhat vždy, bez ohledu na to, co Česká národní banka a následně i další finanční ústavy podniknou. A je a vždycky to také bude pomoc pro všechny, kdo potřebují půjčku, kterou by ale třeba nikde jinde nedostali.