Novinky z blogu
Nebankovní hypotéky / Novinky z blogu / Nakupujeme raději výhodně

Nakupujeme raději výhodně

12. dubna 2024

My lidé máme ve většině případů jen omezené finanční zdroje. A těm tedy musíme svůj životní styl a standard přizpůsobit, nechceme-li mít potíže. Kdybychom si žili nad poměry, kdybychom utráceli víc, než si můžeme dovolit, špatně by to s námi dopadlo, jakmile by naše příjmy a úspory došly. A každý z nás tedy nakupuje jenom tolik, kolik mu jeho peněženka dovolí. A často nejen že nakupujeme jen to potřebné, ale jsme ochotni i mezi tím hledat to nejlacinější a třeba za výhodnými nabídkami i cestovat.

Časy se mění. A tak zatímco dříve jezdili na nákupy k nám zejména Němci a Rakušané, pro které jsme byli rajsky levnou zemí, už dávno se to významně změnilo. A jsme to my, kdo jsme začali jezdit na nákupy do ciziny. A někdy v tom pokračujeme neustále, protože u sousedů mívají často výhodnější ceny a lepší nabídku než u nás. A pokud to tam nemáme daleko, proč by ne?

Mnozí z nás už si dokonce zvykli na levnější nákupy u těch, pro které jsme bývali dříve levní my. Kdekdo už ‚to oplácí‘ hlavně Němcům. A obzvlášť výhodnými se pro našince staly nákupy v Polsku. Inu, při jejich cenách a kurzu naší a jejich měny…

Ale co se výhodnosti nákupů v Polsku týká, ty už prý zřejmě brzy pozbydou část své atraktivity. Už poklesl kurs naší koruny a po jejím oslabení se tak staly zahraniční nabídky méně výhodnými, a navíc se předpokládá konec tamních předností díky daňovému zatížení. V Polsku už totiž skončily daňové slevy u pohonných hmot a minulostí už se stává i nulová DPH u základních potravin, jež měla ulevit Polákům během vysoké inflace a automaticky ulevila i našim nakupujícím. Od dubna už má platit opět pětiprocentní daň, která tam byla dočasně zrušena, a tím pádem tam zřejmě bude o něco dráž. A my uvidíme, jestli se nám tam i nadále vyplatí nakupovat, nebo dáme přednost českým obchodům. Protože i nadále půjde většina z nás po nižších cenách. Aby se to vyplatilo a abychom vyžili s tím, co máme.