Novinky z blogu
Nebankovní hypotéky / Novinky z blogu / Ne každý je chudý

Ne každý je chudý

26. srpna 2022

Zatímco mnozí z našinců a samo sebou nejen našinců počítají třeba už i každou korunu, jsou u nás stejně jako i v jiných zemích i lidé, kteří tak nečiní, protože tak činit nemusí. Ve společnosti se totiž nacházejí jak ti, které vývoj v posledních měsících poškodil, tak i ti, kterým ona situace nevadila a třeba i naopak prospěla. A jsou tu tak třeba i dolaroví milionáři.

Dolarovým milionářem je vlastně každý, kdo má investovatelné jmění v přepočtu ve výši od jednoho milionu dolarů nahoru, kromě záležitostí jako je jeho hlavní bydliště, sběratelské předměty, spotřební materiály a věci dlouhodobé spotřeby.

Jak nám bylo spočítáno, máme u nás v současnosti takových dolarových milionářů více než dvaatřicet tisíc, o sedm procent víc než loni. A co se majetku těchto týká, vlastní tito pro leckoho skutečně záviděníhodných skoro 79 miliard dolarů, což se pomalu blíží dvěma bilionům korun. Bilionům, nikoliv milionům, to aby nedošlo k nějaké mýlce.

Někteří z těchto našich milionářů si polepšili a někteří se do jejich řad dostali zásluhou ekonomického vývoje po koronavirové pandemii, jiní si polepšili díky stávajícímu růstu cen jejich nemovitostí a vývoji na akciových trzích. Zkrátka a dobře mají někteří třeba i tytéž nemovitosti, jež už ale mají daleko vyšší tržní hodnotu než dříve, jsou tu ti, kdo se v době pandemie uchytili na trhu díky tomu, že na tomto nastaly problémy pro jejich konkurenty, kteří jim vyklidili pole.

Ve světě jako celku pak stoupl počet dolarových milionářů o 7,8 procenta a jejich majetek o osm procent, přičemž si nejvíce polepšili ti severoameričtí před evropskými a asijskými a tichomořskými.

S nejvíce dolarovými milionáři se dnes setkáme v USA, následovaných Japonskem, Německem a Čínou. V těchto zemích působí víc než dvaašedesát procent dolarových milionářů.

Ovšem mají takoví dolaroví milionáři klidný a spokojený život? Jistě také ne. Protože už letos klesají ceny akcií a rostou úrokové sazby centrálních bank, a tak tito začínají tratit. Ale kdybych si mohl vybrat, přesto bych radši dolarovým milionářem byl, než nebyl.