Novinky z blogu
Nebankovní hypotéky / Novinky z blogu / Ne všude se bankrotuje

Ne všude se bankrotuje

26. listopadu 2022

Ekonomika jde dnes v celém světě do kopru, k šípku, do háje i jinam. Jinými slovy se mnoha oborům hospodářství nedaří, a to často i v celosvětovém měřítku. Ovšem ne každá branže má podobnou smůlu. Na situaci, jež dnes ve světě, zejména v našem vcelku blízkém sousedství, panuje, se totiž dá i vydělat. A to v případě, že se bavíme o zbrojařích.

Zatímco byly akcie zbrojařských firem dříve relativně stranou zájmu investorů, do značné míry i proto, že výroba zbraní nebyla eticky zrovna kladně hodnocená a leckdo se investic do této branže z morálních důvodů i vysloveně stranil, nyní se tato situace vcelku změnila. A to jednak pochopitelně proto, že ‚peníze nesmrdí‘, zejména v dnešní době, kdy se ekonomikám zrovna moc nedaří, a jednak proto, že po zbraních vzrůstá poptávka nejen na válčící Ukrajině, ale i jinde.

Napětí panuje i v mnoha jiných částech světa, což vede ke zvyšování výdajů na obranu, a mnohé vládní zakázky činí právě zbrojní průmysl dlouhodoběji ziskovým a perspektivním. A jeho akcie rostou třeba i o desítky procent a teoreticky hrozí i nebezpečí, že bude poptávka po zbraních dokonce tak vysoká, že ji zbrojařský průmysl nezvládne uspokojovat. A to bude skvělý byznys.

Z evropských zbrojovek si polepšily akcie firem Rheinmetall, vyrábějící bojová vozidla, obrněné transportéry a tanky, Thales a BAE Systems, jeden čas si polepšila i naše Colt CZ. A co se budoucnosti týká, mohou další růst zaznamenat i firmy typu Raytheon, Lockheed Martin či Northrop Grumman, u nichž nejsou vyloučené další dlouhodobé kontrakty s různými zeměmi.

A plusem tohoto odvětví průmyslu je vlastně i skutečnost, že v jiných oblastech ekonomiky došlo a dochází k ekonomickému zpomalování, a investoři tak budou hledat perspektivní a výnosné obory, mezi něž bude výroba zbraní v nadcházejícím období nesporně patřit.