Novinky z blogu
Nebankovní hypotéky / Novinky z blogu / Populismus je nesmrtelný

Populismus je nesmrtelný

23. února 2022

Kdysi u nás patřilo takzvaně všechno všem. A byť to samozřejmě zjevně nebyla pravda, hřálo mnohé závistivce z našich řad aspoň vědomí toho, že na tom ti ostatní nejsou lépe než my sami.

Pak tato éra rovnostářství skončila a začal se razit názor, že by měl být každý, kdo je toho schopen, sám svého štěstí strůjcem. Že bychom si měli sami na sebe vydělat a nespoléhat se na stát, jehož jsme byli prve bezmocnými loutkami.

Kdekdo začal podnikat, kdekdo přidal v práci, aby se měl. Ale lidé se zjevně nemění. Ani po těch více než třech desítkách let, které už uplynuly od sametové revoluce a pádu rovnostářského socialismu. I dnes je mezi námi mnoho těch, kteří za sebe nechtěli a nechtějí převzít zodpovědnost, kteří chtějí, aby je živil tatíček stát. A protože se tito nechtějí mít hůř než ti, kteří se o své blaho přičiňují, máme mezi našimi politiky i hodně populistů, kteří sbírají politické body tím, že přilepšují těm, kteří se jimi nechají koupit, na úkor těch, kteří jsou skutečnou hybnou silou naší ekonomiky.

Populismus je pochopitelně odporná věc. Jenže když se řídí nemálo lidí tím, že chtějí v první řadě urvat něco pro sebe, a když se to zaobalí do libozvučných frází, aby to vypadalo stravitelněji, bohužel to často projde.

Viděli jsme to na minulé vládě, která si vylepšovala své politické skóre tím, že dávala důchodcům víc, než na co měli nárok, a navíc si vymyslela i jednorázový dáreček pro tyto. A vidíme to bohužel i na zcela jiné vládě současné. Která tak pranýřovala, jak předchozí ministři vysávali už i tak přehnaně zadlužený stát, a dnes si vlastně počíná tak podobně a rovněž populisticky!

Dnešní vláda slibuje, že budou moci od příštího roku odcházet lidé některých profesí do důchodu dříve, i když by měl být trend opačný, protože na důchody nejsou peníze, a jeden z rodičů by měl brát i pětistovku k důchodu navíc za každé vychované dítě.

O tom, kdo to zaplatí, ale jako obvykle nepadlo ani slovo. Protože to zřejmě ani dnešní vláda neví.