Novinky z blogu
Nebankovní hypotéky / Novinky z blogu / Vypadá to neslavně

Vypadá to neslavně

23. dubna 2022

Když lidé věří v ekonomiku své země, je to pro tuto a vlastně i pro ty lidi samotné dobré. Když lidé věří penězům, které si vydělávají a kterými platí nebo které si spoří, jde tu všechno jako po másle, když lidé věří, že v ekonomice funguje všechno tak, jak to fungovat má, pak i daleko raději a lépe pracují a vidí růžověji svoji budoucnost.

Prostě je důvěryhodná ekonomika terno.

A naše dnešní ekonomika? Tak o té se to bohužel rozhodně říci nedá. V posledních letech se udělala celá dlouhá řada nepříjemných až neakceptovatelných rozhodnutí, ekonomika šla převážně ke dnu, peníze se rozhazovaly, a tak není vůbec divu, že dnešní spotřebitelé naší ekonomice nedůvěřují. Mají na to plné právo.

Dnešní ekonomickou situaci prý vnímáme jako nejhorší od roku 2012, a zatímco si tato do určité míry polepšila ve srovnání se situací před rokem u soukromých podnikatelů, u spotřebitelů propadla.

Není se čemu divit. Firmy očekávají nárůst průmyslové výroby a s uspokojením sledují dostatečně vysokou poptávku jak nyní, tak i v následujících měsících, a pokud už snad někdo nevidí situaci v podnikatelské branži zase až tak růžově, jsou to stavebnictví a obchod.

Ovšem současně z toho uvedeného vyplývá i to, čím se ani Český statistický úřad netají. A sice to, že jde o hodnocení do značné míry subjektivní. Většina dotazovaných osob totiž přiznává, že v dnešní situaci jen velice obtížně hodnotí tuto záležitost, tedy důvěryhodnost ekonomiky.

Spotřebitelé tak především negativně vnímají pokračující zdražování a svou vlastní ekonomickou situaci, která se podle mnoha respondentů ve srovnání se situací dříve zhoršila.

Zkrátka se nám zjevně nevede právě nejlépe, a to se odráží i na našem hodnocení ekonomické situace naší země. Již vnímáme více než neuspokojivě. K čemuž ale nejsou potřeba žádné sociologické výzkumy. Stačí se zaposlouchat třeba do hovoru zákazníků v obchodech.