Novinky z blogu
Nebankovní hypotéky / Novinky z blogu / Zkusíme to ještě jednou

Zkusíme to ještě jednou

26. října 2022

Když nedostane věřitel od dlužníka náležitě zaplaceno, logicky to zpravidla nenechá jen tak být. Neignoruje ztrátu a snaží se peníze získat. Napřed třeba takového dlužníka upozorní, varuje, pak mu může napařit nějaké úroky nebo pokutu, a když není jiné východisko, může to vymáhat třeba i v exekuci. A platí to nejen pro fyzické věřitele, tedy pro lidi jako my, ale zrovna tak i pro stát. I ten nejednou nedostal od lidí zaplaceno to, co měl dostat, a vymáhal to nakonec třeba i s využitím exekutorů. Jenže někdy marně. Protože není-li člověku co zabavit, věřitel (stát nevyjímaje) to své nedostane. A pak je vše v patové situaci. Věřitel dost možná nikdy nedostane to, co mu náleží, a dlužník se ocitá mimo legální ekonomiku, v šedé zóně, kde si může v nejlepším případě vydělat něco načerno, a pak to musí tajit a žít bídně, aby mu to nebylo zabaveno.

Koncem loňského roku tak přišel náš stát se šalamounským řešením. Že když ti, kdo něco dluží veřejným institucím, splatí v daném období a za daných podmínek původní dluh plus zaplatí fixní poplatek exekutorovi, budou jim všechny ostatní sankce odpuštěny a tito se tak budou moci vrátit k legálnímu a důstojnému životu.

Dlužníků, kteří tu šanci využili a vykoupili se, nebylo sice zrovna málo, ale ve srovnání s jejich celkovým počtem to byl prachbídný výsledek. A tak se má ono prý jednorázové Milostivé léto ještě jednou milostivě zopakovat. S tím, že snad další lidé využijí svou šanci a zbaví se dluhů veřejnému sektoru. Což má v současnosti ovlivnit třeba i ty, kdo se této akce loni nezúčastnili, nemaje kvůli rostoucím cenám peníze ani na zaplacení toho zde nezbytného minima.

Ovšem ne každý sdílí takový optimismus. Jsou tu i ekonomové, kteří považují další Milostivé léto v dnešní situaci za nesmyslné. Protože kdo neměl na to, aby své dluhy splatil loni na podzim, těžko to zvládne nyní, kdy se ceny kdečeho vyšplhaly výše a lidé tak mají ještě víc problémů než posledně. Ale akce se uskuteční. Aby měl aspoň někdo naději. A aby stát ušetřil na sociálních dávkách pro některé z těch, kdo nechtějí legálně pracovat, protože by jim vzápětí vše sebrali exekutoři.