Novinky z blogu

Zlato je zlato

15. května 2024

My lidé můžeme sice teoreticky zbohatnout díky své usilovné a dobře odváděné práci, ale jak praxe ukazuje, nedá se na to zrovna moc spolehnout. Spousta těch, kdo odvádějí jenom tu nejlepší práci, navzdory svému snažení ne a ne zbohatnout. Na rozdíl od těch, kteří se dopracovali nebo propracovávají k bohatství jinými cestami.

Dá se říci, že daleko více lidí zbohatlo správnými investicemi, a nikoliv docela banální prací. Nejspíše si přišli a přicházejí k penězům ti, kdo ve správný čas nakoupili a nakupují to, co následně získává na hodnotě. Což se dá v dnešních dnech konstatovat o těch, kdo dříve vsadili na zlato. Kdo si tento žlutý kov včas nakoupili a nyní to pro ně představuje nespornou výhodu.

Kdo si dříve, v levnějších dobách, zlato nakoupil, má teď žně. Protože je to právě naše současnost, v níž se hodnota zlata dostala na historické maximum. Troyská unce už stojí přes 2.145 dolarů a dál zdražuje, jak už tomu tak bývá ve chvílích, kdy panují na světových trzích dostatečné obavy. A ty dnes panují jednak kvůli krizi v Číně a na Blízkém východě a jednak kvůli očekávání snížení úroků v USA.

Investoři prostě prahnou v této chvíli po jistotách, a ty pro ně právě zlato představuje. Nepřináší sice žádné úroky, ale má svou stabilní hodnotu, a takový vrabec v hrsti je tedy dnes lepší než nějaký jiný pomyslný holub na střeše.

Kdo nakoupil zlato před pěti lety a dnes by ho prodal, vydělal by třetinu takové investice, kdo ho nakoupil před šesti lety, dosáhl by dokonce zisku ve výši 56,5 procenta, a kdo ho nakoupil před desetiletím, polepšil by si o dvě třetiny jeho tehdejší hodnoty. A kdo nakoupil loni zlato za české koruny, dosáhl dnes zisku více než desetiprocentního. Takže kdo má dnes zlato, je na tom dobře. A my ostatní? My zkrátka musíme dál pracovat a doufat, že si na sebe vyděláme. Případně že překleneme těžké časy třeba s pomocí nebankovní hypotéky.